Léčíme Růžovku, část první: Jak vzniká a co s ní?
Růžovka neboli rosacea celkem dlouho plnila úlohu popelky mezi kožními chorobami. Rosaceou však trpí stále větší počet lidí, a z popelky se stává nová civilizační choroba.
3 fáze rosacey
Růžovka se řadí do kategorie kožních chorob. Jde o onemocnění kůže, a to specificky v obličejové části, méně často se růžovka projeví také např. na krku nebo dekoltu. První, cévní stádium růžovky, se tváří nezákeřně a hodně nenápadně. Kůže v obličeji přechodně zčervená, ale jelikož se později vrátí ke své normální barvě, může pacient tento stav snadno přejít. Takové to, něco jsem udělal špatně, ale ono se to samo spraví.
Spraví, bohužel rosacea tím neřekne poslední slovo, spíš naopak. Kůže bude zejména v oblasti nosu, v středu čela, na tvářích a bradě červenat dál a zarudnutí se udrží v těchto partiích delší dobu. Až se tam jednoho dne usídlí trvale. Je zajímavé, že i v této fázi velké množství pacientů problém s růžovkou přehlíží, nebo chorobu zaměňuje s jinými, většinou samo-diagnostikovanými problémy. Mezi tím se choroba může překlopit do fáze 2.
Ve fázi 2 už začíná jít takříkajíc do tuhého. Sice nevzhledné, ale celkem neškodné začervenání přechází v zánětlivé onemocnění, které se projevuje zvětšenými mazovými žlázami, hrubnutím kůže, roztaženými póry a pupínky. Do fáze 3 si nepřeje dospět nikdo. V této závěrečné fázi choroby se většinou na nose a okolo něj objevují infiltráty v kůži a větší uzly až dokonce výrazné květákovité útvary.
Je důležité říct, že na rosaceu se neumírá. Nejde o chorobu ohrožující fyzické zdraví, spíše má dopady na zdraví psychické. Pupínky ani „květáky“ v obličeji se nepřeje mít nikdo.
Prevence a léčba růžovky
Přesný původce růžovky není dosud jednoznačně pojmenován. Jako rizikové faktury se uvádí genetetická predispozice, nezdravý životní styl a občas bývá zmiňován i specifický roztoč, který přebývá v mazových žlázách člověka. Sám o sobě nepůsobí člověku žádné komplikace, ale v kombinaci může mít údajně na vznik růžovky vliv. Tohoto roztoče ve svých mazových žlázách přenáší údajně až 10% lidské populace.
Co se týče počtů, růžovkou trpí v Česku cca 5% populace, ale toto číslo roste. V některých státech se počet postižených vyšplhal až na 20%. Nejčastěji trpí růžovkou ženy ve věku 35 – 50 let, muži jsou postiženy podle většiny odborníků méně. Je však otázka, zda muži spíše chorobu nepřehlížejí a obrací se na odborníky až ve chvíli, kdy nemoc postoupí do fáze 2 nebo dokonce fáze 3.
Jelikož není přesně pojmenován původce, není ani k dispozici 100% účinná léčivá látka. Podle aktuální fáze a závažnosti onemocnění se podávají přípravky obsahující metronidazol a erytromycin či pasty s obsahem síry a retinoidů. U těžších případů se používá léčba celková : antibiotika ( tetracyklin, doxycyklin, minocyklin).
Pyratine v boji proti růžovce
Pyratine na růžovku zabírá. To je skutečnost ověřená mnoha tisíci českými a slovenskými zákaznicemi a také vědeckými studiemi. Jelikož přesný původce rosacey není znám, také způsob, jakým Pyratine dramaticky zlepšuje stav pleti postižené růžovkou, zůstává trochu zahalen tajemstvím. Patentované látky čistě rostlinného původu ze skupiny cytokininů pomáhají v rostlinách zabraňovat stárnutí rostlinných pletiv.
Tato pletiva cytokininy zjednodušeně řečeno udržují mladá a svěží a stejný efekt mají také na lidské buňky. Jelikož se růžovka „probouzí k životu“ až v určitém věku, je možná právě omlazující a antioxidační funkce Pyratinu klíčová pro léčbu růžovky. Nezávislé studie například potvrdily, že Pyratine účinně eliminuje všechny 3 základní projevy růžovky: Výrazné zarudnutí kůže, aknózní léze a také teleangiektázie neboli pavoučí žilky.